10 rád, ktoré vám pomôžu udržať zdravie a dobrú náladu
Uvedomujete si, že zdravie je dar, ktorý si treba vážiť a starať sa oň? Potom začnite hneď, napríklad dodržiavaním aspoň niektorých z našich tipov.
1. Začínajte deň pohárom vody
Skôr, ako sa pustíte do raňajok, doprajte si jeden až dva poháre vlažnej vody – výborne naštartujete metabolizmus do nového dňa. Zároveň vás to motivuje k tomu, aby ste pitný režim poctivo dodržiavali počas celého dňa.
2. Hýbte sa aspoň 30 minút denne
Nikto od vás nechce, aby ste dreli hodiny v posilňovni, či potili krv na skupinových cvičeniach. Úplne postačí, keď si denne doprajete 30 minút svižnej chôdze, pričom aj tento čas môžete rozdeliť, napríklad do troch desaťminútových blokov. Dožičte si aj chôdzu po schodoch či do kopca. Všetko sa počíta.
3. Nezabúdajte na zeleninu a ovocie
Zelenina a ovocie obsahujú, napríklad vlákninu, vitamíny, minerály, stopové prvky či antioxidanty. Preto je dôležité, aby sme si denne dopriali aspoň 500 g rôznej zeleniny a ovocia. To znamená, že ku každému jedlu je vhodné dožičiť si 1 – 2 kusy zeleniny či ovocia.
4. Ihneď po prebudení praktizujte vďačnosť
Je dokázané, že tí, ktorí pravidelne praktizujú vďačnosť, sú v živote šťastnejší. Skúste teda každé ráno po prebudení poďakovať za všetko, čo máte – partnera, deti, jedlo, strechu nad hlavou, prácu... Ak sa vám do toho nechce, aspoň to vyskúšajte – robte tak 21 dní a sami pocítite úžasnú zmenu, potom už s praktizovaním vďačnosti nikdy neprestanete.
5. Začnite čítať etikety
Bohužiaľ, stále sú v prevahe zákazníci, ktorí si tovar vyberajú podľa obalu alebo ceny a v dôsledku toho jedia veľakrát nekvalitné potraviny. To sa skôr, či neskôr prejaví na ich zdraví. Riešením je naučiť sa čítať etikety a vyhnúť sa potravinám, ktoré sú plné cukru, soli a „chémie“. „Nedávno som navštívil lekára kvôli tráviacim problémom, ktoré mi pomohol vyriešiť. Spýtal som sa ho, čo môžem urobiť preto, aby sa to neopakovalo. Povedal mi, aby som si kupoval kvalitné potraviny a počúval svoje telo,“ priznal sa jeden z čitateľov.
6. Biele pečivo vymeňte za celozrnné
Aj na našom trhu sa dá kúpiť kvalitné pečivo – ideálom je kváskové pečivo z celozrnnej múky bez pridaných látok. Ako príklad môžeme uviesť chlieb, ktorý obsahuje múku, vodu, kvások, soľ a rascu. Ak si viete chlieb upiecť doma, je to ideálne riešenie.
7. Vzdelávajte sa
Ján Amos Komenský povedal? „Neverte všetkému, čo sa vám predkladá. Skúmajte a presvedčte sa sami o všetkom.“ Ak sa budete vzdelávať, váš život bude naplnený a oveľa šťastnejší, ako keď tak neurobíte.
8. Obmedzte príjem cukru
Mnohí lekári i odborníci na výživu sa netaja tým, že biely rafinovaný cukor považujú za toxín, ktorý sa spája so vznikom nadváhy, obezity, cukrovky a mnohých ďalších ochorení. Zároveň upozorňujú na to, že aj zdravšie alternatívy cukru sú stále len cukrom, a preto s nimi treba narábať opatrne. S obmedzovaním cukru môžete začať postupne – znižujte jeho množstvo v káve, čaji, doma pečených dobrotách. Postupne začnete vnímať prirodzenú chuť potravín a ako sladkosť vám bude stačiť ovocie.
9. Naučte sa hovoriť NIE
Povedať NIE je rovnako ľahké, ako vysloviť ÁNO. Avšak treba sa to naučiť. Nechoďte sami proti sebe, riaďte sa svojimi pocitmi, rozumom... Nenechajte so sebou zametať, pretože aj keď urobíte čokoľvek, nikdy sa nezavďačíte všetkým.
10. Keď nejde o život, nejde o nič
Nerobte si hlavu zo zbytočností a snažte sa prežívať každý deň naplno. Nenechajte sa zožierať maličkosťami, ktoré sú nepodstatné. Veď keď nejde o život, nejde o nič.
-w-