10 netradičných miest v Dolnom Rakúsku vás nabije vnútornou energiou

Objavte prastaré miesta s úžasnou energiou, neobyčajné nálezy a mystické skalné útvary opradené tajomstvom uprostred prírody. Alebo sa vyberte hľadať zmysel života či vnútorný pokoj na jednu z dolnorakúskych pútnických ciest. Načerpajte silu na najkrajších miestach Dolného Rakúska. Čakajú vás inšpiratívne prírodné scenérie, kultúrna rozmanitosť a srdečné stretnutia.

Rakúsky Stonehenge: Fehhaube a Kogelsteine

V regióne Weinviertel, východne od mesta Eggenburg, sa nachádza prírodná rezervácia Fehhaube-Kogelsteine so zvláštnym zoskupením mohutných žulových blokov starých 550 miliónov rokov. Prehistorické nálezy dokazujú, že z tohto miesta ľudia pozorovali hviezdy už v dobe bronzovej. Pravdepodobne najstaršie observatórium v Európe sa nachádza v jedinečnom biotope suchých trávnatých porastov, kde kvitnú vzácne rastliny, ako je kosatec piesočný alebo krivec český. Ak budete mať šťastie, môžete tu zazrieť sysľa, strakoša obyčajného alebo vzácnu včelu - pieskarku.

Kamene plné sily: Silová aréna Groß Gerungs

V silovej aréne obce Groß Gerungs je podľa návštevníkov cítiť povestnú mystiku regiónu Waldviertel. Až päť špeciálnych miest sily dokáže turistov uviesť do energeticky povznesenej nálady: 500 ton vážiaca zemeguľa vás údajne zbaví elektromagnetickej záťaže a kaplnka Klauskapelle vám splní želania. Priehlbina monumentálneho kameňa Kierlingsstein je naplnená liečivou vodou, ktorá vraj nikdy nevysychá. Žulový povrch obetného kameňa sa v priebehu miliónov rokov zdeformoval do bizarného tvaru. A kruhové stupne takmer sedem metrov vysokej kamennej pyramídy pri Ober Neustifte sú pre vedcov dodnes záhadou.

Chodník druidov: Starovekí Kelti a divoká voda

Vydajte sa po stopách Keltov po chodníku druidov v južnej časti regiónu Waldviertel. Približne 9 kilometrová trasa je označená keltskou runou „Mannaz“, čo znamená „muž“ alebo „človek“. Uprostred lesa návštevníci narazia na takzvaný vonkajší kamenný kruh a vnútorný kamenný kruh, veľké žulové bloky, kde sa pravdepodobne kedysi konali keltské kňazské zhromaždenia. Jedným z najzaujímavejších miest na tomto chodníku druidov je roklina Ysperklamm, kde drevo, žula a voda spolu vytvárajú burácajúce prírodné divadlo.

Retzbach: Dobré vibrácie pri svätom kameni

Návštevníci obce Retzbach v regióne Weinviertel môžu z lávky elipsovitého tvaru obdivovať takzvaný svätý kameň. Obetný kameň má približne 50 000 rokov a slúžil ako miesto uctievania kultu smrti a vykonávania rituálov plodnosti. Pozitívny účinok na plodnosť má mať kamenný prášok, ktorý sa rozpustí vo vode a vypije. Celá oblasť je vraj popretkávaná takzvanými geomantickými líniami, silnými energetickými prúdmi a vibráciami, ktoré sú populárne najmä pre prútikárov. V susednej vinárni Zum Heiligen Stein na vás čakajú oveľa pozemskejšie radosti: počas letných a jesenných víkendov si tu môžete vychutnať kvalitné vína od vinára Alexa Nebenführa a vynikajúce domáce múčniky.

Mostviertelský slnovratový kruh: Ovocné stromy ako svedkovia času

V roku 2002 bolo v Steinakirchene striedavo vysadených 12 jabloní a 12 hrušiek do kruhu s priemerom 80 metrov. Toto číslo má symbolizovať 24 hodín dňa. Medzi hrušky a jablone boli vysadené rýchlorastúce odrody stromov ako slivky a mišpule. Kruh stromov je obkolesený kruhom kríkov s priemerom 100 metrov. V strede kruhov sa k mostviertelskému nebu týči 6,5 metra vysoký žulový obelisk so slnečnými hodinami. Významné časové body ročného cyklu, ako sú zimný alebo letný slnovrat, sú znázornené neobvyklým spôsobom. Tieto body označujú koľajnice niekdajšej úzkokoľajnej železnice vedúcej údolím Kleines Erlauftal a delové gule z továrne na delá v Gußwerku.

Tajomná žula: Miesto škorpióna

Mystický a legendami opradený Waldviertel bol vždy považovaný za oblasť, z ktorej vyžarovala zvláštna duchovná energia. Neďaleko lokality Engelbrechts pri obci Kautzen leží uprostred lesa takzvané „miesto škorpióna“, ktoré má údajne vysokofrekvenčné silové pole. Miesto vďačí za svoj názov neobyčajnému zoskupeniu žulových kameňov, ktoré sú pri pohľade z vtáčej perspektívy usporiadané do tvaru astrologického znamenia škorpióna. Kamene s bizarnými tvarmi a zárezmi nesú tajomné názvy ako bradavicový kameň, hadia hlava alebo obetný kameň.

Via Sacra: Do Mariazellu po najstaršej pútnickej ceste v Rakúsku

Pútnici putujú po ceste Via Sacra už 800 rokov - obyčajní ľudia, ale aj cisári a iné korunované hlavy, ktoré na Svätej ceste činili pokánie. Trasa najstaršej pútnickej cesty v Rakúsku vedie z južného okraja Viedne od pamätníka „Spinnerin am Kreuz“ do Mariazellu v Hornom Štajersku. Ak ste zdatní v chôdzi, 120-kilometrovú trasu zvládnete približne za 5 dní. Po ceste sa vám núka nespočetné množstvo zastávok s vysokou pridanou hodnotou kultúrneho a duchovného charakteru. Napríklad návšteva cisterciánskeho opátstva Heiligenkreuz, kde približne 100 mníchov dodnes žije v rytme pravidelného striedania modlitby a práce. V pútnickom kostole Annaberg z roku 1217 môžete obdivovať vyrezávané súsošie Svätej Anny Samotretej od sochára Kaschauera. Konečným bodom a hlavnou atrakciou pútnickej cesty Via Sacra je monumentálna Bazilika Narodenia Panny Márie so slávnou milostivou sochou nazývanou Magna Mater Austriae (Veľká Matka Rakúska). Zaujímavosťou sú dve bohato zdobené pokladnice nad sakristiami baziliky. Ak nechcete absolvovať celú trasu pešo, môžete sa jednu etapu zviezť mariazellským autobusom.

Pielachtalská pútnická cesta: Neustále popri koľajniciach

Východiskovým bodom mimoriadne pôvabnej Pielachtalskej pútnickej cesty je hlavné mesto Dolného Rakúska. Trasa vedie v 3 až 4 dňových etapách od moderného kostola Panny Márie Lurdskej v St. Pöltene cez malebné údolie Pielachtal až do Mariazellu. Spočiatku vedie trasa pokojne bez výrazných stúpaní miernym úpätím Álp, až v poslednej tretine cesty dostanú lýtka pútnikov trochu zabrať. Na slávnostnú atmosféru pútnického miesta vás naladia fascinujúce sakrálne stavby lemujúce 80 kilometrovú trasu. Kostol sv. Ondreja bez veže týčiaci sa na kopci medzi Rabensteinom a Kirchbergom je známy svojou pozoruhodnou akustikou. V obci Schwarzenberg an der Pielach sa uprostred lesa ukrýva romantický drevený kostolík. Podľa ľudovej povery tadiaľto prechádzal Ježiš na oslíkovi, o čom majú svedčiť odtlačky kopýt v zemi a voda z týchto oslích stôp vraj pôsobí liečivo proti chorobám očí. V každom prípade je vítaná blízkosť mariazellskej železnice, vďaka ktorej si unavení pútnici môžu skrátiť svoje putovanie o pár kilometrov.

Svätojakubská cesta v regióne Weinviertel: Putovanie s pôžitkom

Už od stredoveku sa kresťania vydávajú na púť po Svätojakubskej ceste do Santiaga de Compostela, k údajnému hrobu apoštola Jakuba. Hoci v skutočnosti nič také ako Svätojakubská cesta neexistuje. Naprieč celou Európou sa skôr tiahne sieť mnohých svätojakubských ciest. Aj v dolnorakúskom regióne Weinviertel nájdete pozdĺž trasy typické symboly hrebenatiek, ktoré slúžia ako orientačná pomôcka. Svätojakubská cesta v regióne Weinviertel sa tiahne na 153 kilometroch z Drasenhofenu až do mesta Krems an der Donau. Trasa malebnými vínnymi uličkami a idylickými vinohradmi necháva tušiť, že putovanie a pôžitok sa tu navzájom nevylučujú. V malebnom vinárskom mestečku Poysdorf sa napríklad oplatí urobiť si krátku zastávku na výstave „Víno a umenie“ vo vinárstve Taubenschuss, kde môžete obdivovať zaujímavé umelecké predmety. Môžete ochutnať aj vynikajúce vína z rodinného vinárstva. V architektonicky výnimočnej regionálnej vinotéke Weritas na vás čakajú tie najlepšie vína z regiónu Wagram a mimoriadne kreatívna kuchyňa. Najlepšie podmienky na ukončenie dlhého celodenného putovania s fantastickým panoramatickým výhľadom.

Viedenská pútnická cesta: Športová trasa do Mariazellu

Do Mariazellu vedie mnoho ciest. Napríklad Viedenská pútnická cesta s označením 06, ktorú v roku 1975 založila organizácia diaľkových turistov alpského spolku ako alternatívu k pútnickej ceste Via Sacra. Pútnická cesta sa začína taktiež vo Viedni, východiskovým bodom 115 kilometrovej trasy je farský kostol Perchtoldsdorf alebo zastávka Rodaun električky číslo 60. Cestou na vás čakajú pôsobivé prírodné zážitky, ako napríklad veľkolepé vodopády Myrafälle v obci Muggendorf vo Viedenských Alpách, kde zo strmých skál do hlbín každý deň pretečie 5 miliónov litrov vody. Ak si chcete oddýchnuť od chôdze, môžete navštíviť múzeum Via Sacra a lesnícke múzeum v usadlosti Kalte Kuchl alebo obdivovať výnimočnú secesnú architektúru evanjelického lesného kostola v obci St. Aegyd am Neuwalde. Putovanie po Viedenskej pútnickej ceste si vyžaduje dobrú fyzickú kondíciu, pretože najmä v hornatejšej južnej časti je trasa pomerne náročná: Z obce Kaumberg na vrch Kieneck vedie niekoľko strmých stúpaní a dlhá etapa medzi obcou St.Aegyd a Mariazellom si vyžaduje značnú výdrž. Na všetku vami vynaloženú námahu však zabudnete ihneď, ako v diaľke zazriete pozoruhodné priečelie Mariazellskej baziliky s tromi vežami.

Viac tipov na výlety a zaujímavé miesta v Dolnom Rakúsku nájdete na oficiálnej stránke https://www.dolne-rakusko.info/.