10 FAKTOV, KTORÉ STE O TOFU (NE)VEDELI

O tofu sa už popísalo mnoho. Okrem rýchlej a jednoduchej prípravy tejto pochúťky, existuje minimálne desať dobrých dôvodov, prečo by malo byť pevnou súčasťou vyváženého jedálnička. Tie najdôležitejšie benefity tofu prehľadne zhrnuli známi slovenskí lekári a odborníci na výživu.

    1. Je dobré jesť ho pravidelne

Tofu môžu pokojne jesť pravidelne muži, ženy, tehotné ženy, seniori i deti každého veku, vrátane adolescentov. „Z doteraz realizovaných štúdii o vplyve sóje na naše zdravie vyplýva, že sója aj tofu sú potraviny vhodné na každodennú konzumáciu. Z preventívneho hľadiska je vhodné, aby aj človek so zmiešaným stravovaním mal niekoľko iba „rastlinných dní“ do týždňa,“ uvádza MUDr. Alexandra Frolkovičová, odborníčka na výživu.

    2. Plnohodnotná rastlinná bielkovina

Tofu okrem iných, telu prospešných látok, obsahuje esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo nevie vyrobiť a sú dôležité pre komplexný bielkovinový profil potraviny. Napríklad v jednej bežne predávanej porcii na Slovensku najznámejšieho tofu (160-180g balenie), získate minimálne 41% proteínov z dennej odporúčanej dávky. Tofu sa môže pochváliť malým obsahom tuku i nasýtených mastných kyselín, je naopak zdrojom zdraviu prospešných polynenasýtených omega-6 a omega 3-mastných kyselín. „Strukoviny vrátane sóje sa považujú za nutrične hodnotnejšie potraviny, ako je mäso, mlieko a živočíšne potraviny z nich vyrobené, predovšetkým pre vysoký obsah hodnotnej vlákniny, ako aj ďalších živín, ktoré sa v živočíšnych potravinách nevyskytujú,“ vysvetľuje známy gastroenterológ, MUDr. Peter Minárik.

    3. Fytoestrogény pre zdravší a dlhší život

Vedeli ste, že dôležité fytoestrogény nájdete práve v tofu? Tie pôsobia ako prevencia  proti rozšíreným civilizačným neduhom mužov i žien, sú podstatné pre správnu činnosť črevného a srdcovo-cievneho systému. „Fytoestrogény majú pre rastliny významnú úlohu - chránia ich pred mikróbmi a hubami. My ľudia si môžeme užívať ich protektívne účinky. Populácie (napr. Japonci), dennodenne konzumujúce sóju a sójové produkty, a to nie len fermentované, sa tešia výbornému zdraviu a ani náhodou nezomierajú na civilizačné choroby tak často, ako v krajinách, kde je konzumácia sóje na nízkej úrovni. Navyše prispievajú k dlhovekosti“ vysvetľuje MUDr. Alexandra Frolkovičová. 

    4. Súčasť detského jedálnička

Odborníci sa zhodujú, že čím skôr sa s konzumáciou tofu začne, tým viac benefitov z neho telo získa. V Japonsku napríklad patrí sója a miso polievka medzi potraviny bežne podávané už v útlom detskom veku. „Nie každý si uvedomuje, že maximum kostnej hmoty sa buduje do 20-30 r. života, a práve tu by mohlo mať svoju nezastupiteľnú úlohu práve tofu, ktoré vďaka vysokému percentu vápnika a bielkovín zabezpečí deťom a adolescentom správny rast kostí a svalov,“ konštatuje MUDr. Diana Ganajová.

    5. Pomáha udržať ideálnu hmotnosť

Klinické štúdie dokázali pozitívny vplyv sóje na hladinu cholesterolu. Kvalitné tofu a ďalšie potraviny, vyrábané zo sóje, sú skvelé pri chudnutí a udržaní si ideálnej hmotnosti. Tofu má priaznivý glykemický index, čo znamená, že cukry v ňom obsiahnuté sa vstrebajú do krvi postupne, čo u vás predĺži pocit nasýtenosti. Preto je tofu vhodné aj ako vynikajúca prevencia pred cukrovkou. „Veľkým benefitom tofu, okrem jeho vyvážených nutričných hodnôt, je jeho ľahká stráviteľnosť. Na svoje si teda príde bežný konzument, ako aj človek, ktorý chce zredukovať svoju hmotnosť,“ hovorí doktorka Diana Ganajová.  

    6. Udrží vás v pohode

Možno ste nevedeli, že psychická pohoda ide často cez žalúdok. Správna strava k nej totiž môže výrazne prispieť. Napríklad také tofu má na to všetky predpoklady. „Izoflavonoidy, obsiahnuté v tofu, prispievajú k zlepšeniu koncentrácie a pamäti, pozitívne prispievajú k zlepšeniu mozgových funkcií,“ konštatuje MUDr. Ganajová. Vedecké štúdie jednoznačne potvrdili, že spomínané látky tiež pomáhajú zlepšovať duševnú pohodu.

    7. Zdroj vlákniny

Aby sme si udržali komplexné zdravie, je potrebné dostať do tela denne minimálne 25 gramov vlákniny denne. Slováci však jej obsah v strave často podceňujú - priemerne zjeme iba polovicu odporúčanej dávky vlákniny. Zmeniť to môžeme komplexnou zmenou stravovacích návykov. Dôležité je jesť veľa zeleniny, ovocia, celozrnného pečiva, cestovín a najmä strukovín, ako je aj sója.

    8. Tofu pre kosti a zuby

Aj tradične spracované tofu od Luntera obsahuje prirodzene pomerne vysoké množstvo vápnika a pri jeho tradičnej výrobe je ešte viac obohatené o tento životne dôležitý minerál. Napriek prítomnosti antinutrientov v sóji, ktoré znižujú schopnosť niektorých minerálov vstrebať sa po konzumácii do krvného obehu, vstrebateľnosť konkrétne vápnika je dobrá. „Technologický postup výroby tofu, ktorý využíva vápenaté soli, je zvlášť výhodný pre naše kosti a nie je to iba pre samotný obsah vápnika, za ktorý by sa nemusel hanbiť žiaden syr. V porovnaní s vápnikom z mlieka má totiž vápnik z tofu omnoho väčšiu šancu dostať sa do kostí. Prečo? Dôvodom je vitamín K a fytoestrogény - izoflavóny, ktoré sa v sóji nachádzajú. Zabezpečia totiž práve to, že vápnik si nájde cestu do kostí a zubov namiesto do ciev a orgánov, kde ho naozaj nechceme a nepotrebujeme,“ vysvetľuje odborníčka na výživu, Alexandra Frolkovičová. Tofu je obľúbené aj u vegánov, ktorí nekonzumujú žiadne potraviny živočíšneho pôvodu a preto musia vyhľadávať alternatívne zdroje vápnika.

    9. Japonské know how

Japonská strava býva považovaná za kľúč k dlhovekosti a pevnému zdraviu. Prečo je to tak? Podľa posledných prieskumov za to Japonci vďačia hlavne svojej gastronómii. Vsádzajú na čerstvosť surovín - tie nevaria príliš dlho, takže sa v nich zachováva viac výživných látok. Vo veľkej miere sa vyhýbajú polotovarom, nekonzumujú veľa mliečnych výrobkov a nahrádzajú ich sójou. Často si pripravujú jedlá s tofu syrom a vyhýbajú sa bielemu cukru. Ako dezert uprednostňujú skôr želatínové pochúťky, sladké sójové bôby a čerstvé ovocie.

    10. Kvalitné slovenské LUNTER tofu

Vďaka najznámejšiemu slovenskému výrobcovi rastlinných výrobkov si viete dopriať poctivé tofu, vyrábané tradičným, 2.000 rokov starým, výrobným postupom, ktorého prvá písomná zmienka pochádza z obdobia starovekej Číny okolo 220 rokov n.l.. Vďaka tradičnému výrobnému postupu je bohaté na proteíny a vápnik. Ročne Lunter vyrobí viac ako 310 ton tofu a nátierok, na ktoré využíva bez GMO sóju bez éčok, laktózy, lepku, konzervantov a cholesterolu. Vedeli ste, že Lunter dodáva tofu a rastlinné výroby až do 19 krajín Európy?

BENEFITY TOFU V SKRATKE

Čo získate, keď tofu budete pravidelne zaraďovať do vášho jedálnička?
 
    • Rýchly a jednoduchý chutný obed, večeru alebo prílohu k akémukoľvek jedlu podľa vašej chuti
    • Tofu je plnohodnotná netučná potravina, ktorá zasýti. Preto sa nemusíte báť dopriať si čisto rastlinný stravovací deň. Pomáha k vyváženejšiemu jedálničku a vášmu tráveniu umožňuje oddýchnuť si od každodenného jedenia mäsa.
    • Obsahuje množstvo proteínov a vápnika, potrebného pre ľudský organizmus – navyše vápnik z tofu má omnoho vyššiu šancu dostať sa do kostí, a to vďaka obsahu K vitamínu a fytoestrogénov zo sóje, ktoré zabezpečujú priame vstrebávanie vápnika do kostí a zubov.
    • Jeho konzumácia zlepšuje našu náladu a duševnú pohodu.
    • Je vhodné pre všetkých, vrátane detí, seniorov a tehotných žien.
    • Pôsobí proti civilizačným neduhom, pomáha pri chudnutí a je vhodnou súčasťou jedálnička, zameraného na podporu vašej imunity.