“Keď začne byť úprimný jeden človek, dodáva tým odvahu hovoriť otvorene aj s ostatnými,”

hovorí psychológ, ktorý v Bratislave priblíži smer radikálna úprimnosť

Pravda oslobodzuje! To hlási životná filozofia, ktorá čerpá silu z maximálnej úprimnosti. Väčšina z nás z času na čas zaklame alebo zatají svoje pocity. Zväčša to ani nerobíme zo zlých úmyslov. Radikálna úprimnosť však odmieta klamstvá či prekrúcania skutočnosti, pretože tie nás v dlhodobom horizonte vyčerpávajú a ničia medziľudské vzťahy. Práve naopak, jej cieľom je autentická komunikácia smerom k druhým. Aj keď sa otvorenie k väčšej úprimnosti môže zo začiatku niekomu javiť ako riskantné či nepatričné, veci v skutočnosti spravidla dopadnú omnoho lepšie, než sme očakávali. O tom, aké má táto metóda zásady a ako môže zmeniť náš život porozpráva v stredu 11. marca v KC Dunaj certifikovaný lektor a psychológ Sebastian James.

“Keď svojim blízkym nehovoríme pravdu o tom, čo cítime a prežívame, drží nás to uzamknutých v mentálnom väzení. Náš život upadá do sivoty a vytráca sa z neho sviežosť a uvoľnenosť,” vysvetľuje psychológ Sebastian James, prečo je prospešné hovoriť pravdu. “Ak nás niečo vedie životom, tak to sú kvalitné medziľudské vzťahy. A je skutočne veľký rozdiel, či sú naše vzťahy založené na úprimnosti alebo nie. Ľudia si toto uvedomujú, a preto majú hlad po autenticite. Len občas nevedia, ako na to, alebo majú strach,” približuje psychológ, ktorý však podčiarkuje, že radikálna úprimnosť neznamená bezohľadná. “Tá radikálnosť spočíva v postoji, že klamanie, predstieranie a zatajovanie v dlhodobom horizonte urobí viac škôd než úžitku, a že aj o najviac tabuizovaných témach, akými sú napríklad hnev, smútok, hanba, peniaze či sex, je prospešné otvorene hovoriť.”

Podľa neho je o svojich emóciách niekedy obtiažne hovoriť otvorene, ale pokiaľ tak nebudeme robiť, ony sa aj tak nakoniec nejako prejavia. “Napríklad, keď budem na niekoho nahnevaný, ale nepoviem mu to, pravdepodobne sa mu začnem vyhýbať, ohovárať ho za chrbtom, nadmerne kritizovať, alebo mu robiť naschvál. Hovorí sa tomu pasívna agresia. V horšom prípade obrátim hnev proti sebe,” vysvetľuje James. Dodáva, že úprimnosť je nákazlivá, a to je tiež jej výhodou. “Keď začne byť úprimný jeden človek, dodáva tým odvahu hovoriť otvorene aj s ostatnými. V tom je veľká sila úprimnosti, pretože sa naprieč našimi vzťahmi veľmi rýchlo šíri. Vďaka tomu vzniká medzi ľuďmi dôvera a začne im na sebe vzájomne viac záležať. Naviac, keď ľudia dokážu otvorene hovoriť o vlastných emóciách, prestanú sa ich toľko báť a to je v živote potom veľmi poznať.”

Mgr. Sebastian James

je psychológ a psychoterapeut, ktorý pôsobí v privátnej aj v korporátnej sfére. Venuje sa individuálnej a partnerskej terapii a sebarozvojovým workshopom. Robí prednášky, koučing, konzultácie aj zážitkové vzdelávacie kurzy. Vyštudoval sociálnu prácu a psychológiu. Umeniu psychoterapie a vedenia workshopov sa učil v Česku a v USA. Absolvoval 5-ročný výcvik v psychodynamickej práci so skupinami, 3-ročný výcvik v systematickej partnerskej terapii a 4-ročný výcvik orientovaný na Gestalt terapiu. Na Slovensku a v Česku je jediným certifikovaným lektorom workshopov Radikálna úprimnosť. Hovorí plynule česky a anglicky.

22.09.
Štart: 19:00 hod.

Lístky: bit.ly/RadikalnaUprimnost1103

Event: https://www.facebook.com/events/625917474825566/