Sú minerálky zdravé?
Na otázku ,,Sú minerálky zdravé?“ je odpoveď jasná: ,,Ako ktoré, ako kedy, ako pre koho a v akých množstvách“. Aj tu platí ako v rozprávke ,,Byl jednou jeden král“, keď kráľ Já I a jeho radca Atakdále (Werich a Burian) varili: ,,Přiměřeně.“ Platí to ako všeobecne, tak aj pre jednu z najznámejších a najslávnejších českých minerálok - Vincentku.
Hovorí riaditeľ Vincentky, a.s., Jan Šumšal: ,,Niektorí kúpeľní hostia sa pri návšteve Luhačovíc radi pochvália, akí sú vzorní pacienti a koľko toho na kolonáde denne vypijú. Pitie minerálok má však svoje pravidlá a tie si vyžadujú opatrný prístup. Práve minerály, ktoré dali minerálkam meno, sú rozhodujúce pre optimálne odporúčané množstvá na denné užívanie. Preháňanie sa nevypláca a môže sa skončiť doslova preháňaním. Predsa len je to zvyšková morská voda a tá, ako sa všeobecne vie, má preháňacie účinky. Preto sa užíva aj na úpravu metabolizmu pri zápchach i preventívne.“
Koľko zdravia sa teda ukrýva v minerálkach?
Podľa zdroja https://aktin.sk/su-mineralky-zdrave :,,Spotreba minerálok je za posledné roky pomerne stabilne vysoká a svedčí o tom už len fakt, že ich každý Čech vypije ročne viac ako 56 litrov...Ľudia ich všeobecne považujú za čistejšie a dokonca aj za zdravší spôsob doplňovania tekutín. Ako to je ale v skutočnosti: sú minerálne vody zdravšie, alebo na plnej čiare vyhráva voda z kohútika?“.
V článku je aj odpoveď: „SÚ, ale ...". A dodáva: ,,Minerálne vody môžu byť vynikajúcim zdrojom dobre vstrebateľných minerálov, ktoré sú pre správne fungovanie organizmu nepostrádateľné. Menovite ide najmä o minerálne vody bohaté na vápnik a horčík, čo bývajú často nedostatkové minerály.“ Medzi nedostatky minerálnych vôd uvádza, že v niektorých prípadoch obsahujú príliš veľa sodíka a navyše v podobe plastových balených vôd môžu byť zdrojom endokrinných disruptorov, ktoré narúšajú hormonálnu rovnováhu. Hlavným problémom v balených vodách sú najrôznejšie ftaláty, ktoré sa do plastových obalov pridávajú ako zmäkčovadlo. Z pozitívnych účinkov minerálok teda vystupuje horčík, ktorý podporuje zdravie cievneho systému a vápnik ktorý podporuje zdravie kostí. Minerály sú v minerálkach disociované na ióny preto sú dobre vstrebateľné.
Ako je to v prípade Vincentky?
Vincentka je jedinečná minerálna voda z prírodných liečivých zdrojov vyvierajúca v Kúpeľoch Luhačovice, veľmi silne mineralizovaná, jódová, uhličitá minerálna voda hydrogenuhličitano-chlorido-sodného typu, so zvýšeným obsahom fluoridov a kyseliny boritej. Vincentka je vlastne prírodný iónový koktail. Obsahom iónov sodíka, draslíka, vápnika, lítia, horčíka, fluóru, chlóru, jódu, pomáha obnovovať rovnováhu týchto prvkov v organizme. Navyše obsahuje vo fyziologickom pomernom zastúpení aj biogénne prvky, akými sú lítium, rubídium, cézium, meď, zinok, vanád, chróm, kobalt. Jednou z najväčších výhod Vincentky je jej osmolarita. Osmotickým tlakom 634,7 kPa sa Vincentka blíži osmolarite ľudskej krvi a vnútrobunkových tekutín, práve preto je tak účinná pri vstrebávaní.
Táto minerálka je pôvodom zvyškovou morskou vodou z obdobia treťohôr a je stará desiatky miliónov rokov. Pri svojej púti z hlbín sa zrieďuje presakujúcou podzemnou vodu a prestupom cez horniny obohacuje o vzácne prvky a oxid uhličitý, aké morská voda nemá. Vincentka je tri a pol krát menej slaná ako súčasná morská voda a preto je aj chutná na pitie.
Komplexný produkt
Treťohorná morská voda je po miliónoch rokov ležania v uzatvorenom podzemí dokonale čistá. Už samotné treťohorné more bolo neporovnateľne čistejšie ako dnešné, ktoré je poznačené ľudskou činnosťou, odpadmi, ropnými látkami a inou zvyškovou chémiou. Milióny rokov ležania a dokonalé filtrovanie cez stovky metrov hornín oprávňujú považovať Vincentku za čisto ekologický produkt.
Minerálka Vincentka je nielen čisto prírodný, ale i komplexný produkt, ktorý má dlhými rokmi preukázané pozitívne účinky na široký okruh zdravotných problémov. Používa v prírodnom stave bez akýchkoľvek úprav, pretože už sama osebe obsahuje všetky potrebné prísady na konkrétne použitie pre zdraviu prospešné procedúry. Pridaním ďalších účinných látok a koncentrovaním prírodných látok odparovaním, sa z Vincentky vyrábajú aj ďalšie produkty, ktoré sú okrem pôvodných obohatené o prvky a prísady zväčša na prírodnej báze.
Odporúčané denné dávkovanie
Pre dospelých je 300 ml Vincentky nalačno pred raňajkami a večerou po dobu 21 dní. Odporúčané denné dávkovanie pre tehotné a dojčiace ženy je maximálne 200 ml. Jednorazová dávka na doplnenie iónov vylúčených potom pri ťažkej fyzickej práci a športe je 400-600ml. Na doplnenie dennej dávky jódu sa odporúča 25-30ml. Neodporúča sa prekračovať takto uvedené denné dávkovanie. Pri deťoch a tehotných ženách sa pri pravidelnom dlhodobom pití Vincentky odporúča konzultácia s lekárom.
Pozitívne účinky na široký okruh problémov
Vincentka je označovaná aj ako „liek našich babičiek“. Jej liečivé i preventívne účinky preverili stáročia. Vincentka svojím obsahom a vyváženosťou minerálnych solí a prvkov umožňuje rozpúšťanie hlienov v dýchacích cestách, žalúdku a črevách. Okrem ochorení dýchacích ciest, hlasiviek, látkovej výmeny, vredovej choroby žalúdka, diabetes melitus a chronickej pankreatitíde, sa využíva aj inak.
Pomáha regenerovať vnútorné prostredie človeka po veľkých stratách potu (šport, ťažká fyzická práca, horúčkovité ochorenia). Upravuje metabolizmus po alkoholových excesoch. Jeden dúšok Vincentky stačí na uhradenie dennej dávky jódu, môže slúžiť k prevencii zubného kazu u detí a je vhodná ako prírodný doplnok výživy pre športovcov, deti, tehotné ženy a rekonvalescentov. Celkovým zložením hypotonickej kyselky s obsahom jodidov priaznivo ovplyvňuje obranyschopnosť v zmysle prevencie chronických bakteriálnych infekcií horných dýchacích ciest, chronickej rinitídy (chronickej nádchy), sinusitídy a chronickej polypóznej nasopharyngitídy. U detí preventívne pôsobí proti rozvoju recidivujúcej tracheobronchitídy a rinitídy. Aplikácia prípravku je vhodná aj po stavoch nosových operácií. Odporúča sa tiež proti vzniku suchých zápalov nosovej sliznice a na prevenciu jej recidív.
Osvedčila sa ako výborný prostriedok počas obdobia chorôb z nachladnutia, chrípkových epidémií a ochorení dýchacích ciest. Neoceniteľným pomocníkom sa Vincentka stala pre alergikov, ktorým prináša úľavu celoročne. Vincentka sa pije, kloktá, inhaluje a kúpe sa v nej.
SÚŤAŽ!
Súťažná otázka:
Koľko ml Vincentky sa odporúča vypiť po namáhavej práci alebo po športe ako jednorazová dávka na doplnenie dennej dávky minerálov?
Správne odpovede posielajte na adresu sutaz@dennikrelax.sk heslo VINCENTKA do 02. júla 2023. Kazetou VINCENTKA odmeníme 1 výhercu.
Správna odpoveď:
Po namáhavej práci či po športe sa odporúča 400-600 ml Vincentky.
Kazetu vyhráva Jozef Ifčic z Pezinka
Srdečne blahoželáme!
Viac informácií je na www.vincentka.cz.