UROBTE SI PORIADOK V RODINNEJ KASE

Mať poriadok vo financiách znamená zvládať nečakané situácie, dokázať efektívne hospodáriť a hlavne plniť si svoje životné sny a ciele. Platí to pre veľké nadnárodné spoločnosti, rovnako ako pre vašu rodinnú kasu. Mali by ste mať správne rozdelené finančné prostriedky, výdavky plánovať, tvoriť si dostatočnú rezervu a myslieť tiež na vzdialenejšiu budúcnosť. Ako na to, radí Jozef Bárdy, odborník na financie z PARTNERS GROUP SK. Okrem rád skúseného odborníka na svet peňazí sa môžete inšpirovať aj príbehom Evky, ktorá si už 22 rokov všetky príjmy a výdavky poctivo zapisuje.

Súčasťou rodinnej kasy sú všetky peniaze, ktoré do domácnosti prichádzajú. Teda príjem zo zamestnania, podnikania, brigád, ale napríklad aj rodinné prídavky. Sú to prostriedky, ktoré máte k dispozícii a musíte s nimi hospodáriť a správne ich rozdeliť. „Ideálny pomer pre rodinu je, ak spotreba na bežný život domácnosti – energie, auto, stravu, telefón a podobne – tvorí najviac 40 % z príjmov, 30 % z príjmov by mala byť maximálna splátka všetkých úverov – hypotéka, spotrebný úver, lízing na auto a iné,“ odporúča Jozef Bárdy z PARTNERS GROUP SK. Pri rozdelení financií experti odporúčajú takzvané ideálne finančné miery – teda 10 % finančnú rezervu, 20 % na dlhodobé ciele, 30 % na pôžičky a 40 % na bežné výdavky.

VYHNITE SA CHYBÁM

Medzi najčastejšie chyby patrí to, že ľudia využívajú finančné a bankové produkty, ktoré sú pre nich nevýhodné. Nemajú dobrý výnos, majú vysoké poplatky, nekorešpondujú s ich životnými situáciami, nevhodne kryjú ich poistné riziko a podobne. Taktiež zvyknú mať zle nastavený svoj dôchodkový fond v druhom pilieri, preto im peniaze nezarábajú. Častým problémom sú stále nevýhodné úvery. „Väčšina ľudí na Slovensku je presvedčených, že financiám rozumie. Opak je pravda. Slováci si podľa prieskumov myslia, že rozumejú financiám a finančnému trhu. Fakt je, že vo výsledkoch finančnej gramotnosti obyvateľov EÚ sa pravidelne umiestňujeme na ,chvoste‘ rebríčka,“ upozorňuje Jozef Bárdy. Keď ste chorí, idete za lekárom, auto vám opravuje automechanik a tak by to malo byť aj pri peniazoch. Netreba sa obávať. Je vhodné obrátiť sa na dôveryhodných odborníkov na financie. Môžete tak ušetriť nemalú časť zarobených prostriedkov.

ODBORNÍK RADÍ: TAKTO SI ROZDEĽTE PENIAZE

Rýchle peniaze
    • dostupné do max. 1 týždňa – bežný účet, sporiaci účet, peňažný fond –cieľom nie je zhodnotenie, ale vytvorenie finančnej rezervy skôr na nečakané situácie.

Výnosné peniaze (horizont 5 – 20 rokov)
    • investície do fondov, investičné produkty – účel je zhodnotenie peňazí, ideálne spôsobom, aby klient neplatil dane z výnosu. Cieľ môže byť napríklad predčasné splatenie hypotéky, kúpa auta, rekonštrukcia, sporenie na VŠ pre deti do budúcna a podobne.

Isté peniaze
    • sú to prostriedky, ktoré zabezpečia istotu v budúcnosti – predovšetkým životný štandard v dôchodkovom veku. Ideálnymi produktmi sú dynamické dlhodobé investičné sporenie alebo kvalitné investičné životné poistenie. V prípade investičného životného poistenia sú veľmi dôležitým parametrom poplatky. Zvolením správneho investičného produktu si však klient zabezpečí špičkovú ochranu príjmu počas života v prípade neočakávaných udalostí a zároveň svoju rentu na dôchodku.

4 rady na prehľad vo financiách

    1. Majte pod kontrolou, kam idú vaše peniaze – spravte si rozpis výdavkov a príjmov.
    2. Minimalizujte výšku splátok na úvery.
    3. Maximalizujte svoje mesačné výdavky do aktív – investície, sporenia, životné poistenie.
    4. Urobte si finančný plán – nebojte sa poradiť s odborníkom na financie, ktorý vám nastaví finančný plán na mieru. Minimálne raz ročne s ním konzultujte a upravte svoj finančný plán.

Príbeh: EVA KRIŠŤÁKOVÁ: KAŽDÉ EURO SI ZNAČÍM DO ZÁPISNÍKA. UŽ 22 ROKOV

Kedy vám napadlo spisovať si výdavky, čo bol impulz?
Výdavky som si začala zapisovať po skončení vysokej školy v roku 1998, po mojej prvej ozajstnej výplate. Chcela som mať prehľad o tom, kde presne za mesiac miniem peniaze, aby som vedela, či dokážem z výplaty niečo ušetriť. Pokračovala som s tým každý mesiac, aj potom, keď som spoznala svojho manžela, a robím to už takmer 22 rokov. Všetko je pritom zapísané iba v troch A4 zápisníkoch.

Zapisujete si všetko, aj zmrzlinu či inú drobnosť?
Zapisujem všetko, aj zmrzlinu, aj drobnosti (napr. z papiernictva, poplatky za parkovanie, hoci sú to položky napr. 50 centov, 1 – 2 eurá)... Naučila som manžela a aj deti odkladať bločky z nákupov. Každý večer vyložíme doma bločky z peňaženky. Doma máme na to vyhradené miesto v kuchyni. Dvakrát do mesiaca si k tomu sadnem, a kým oni pozerajú televíziu, ja sumy z bločkov zapisujem do zápisníka.

Zošit máte stále u seba?
Mám ho  doma v pracovni, nenosím ho so sebou. Ak mám výdavky, na ktoré nemám blok, zapíšem si sumu na papierik a schovám do peňaženky.

Míňate preto menej, či len máte lepšiu kontrolu?
Máme lepšiu kontrolu výdavkov a dokážem aj ušetriť. Myslím, že vďaka tomu sa doma nikdy nehádame kvôli peniazom. Poznám páry, kde manžel kladie žene otázku, kde minula všetky peniaze, a hádka je na svete, lebo ona netuší, čo všetko kúpila, zabudla. Keď sa mňa manžel niekedy opýta, kam išli peniaze, podám mu zápisník a môže si to sám skontrolovať – bez hádky.

Kto by tak mal robiť a ako začať?
Myslím, že by to pomohlo každému. Nám to pomohlo aj vtedy, keď sme zvažovali hypotéku, či ju budeme schopní splácať. Mali sme už hypotéku na byt aj spotrebný úver, ktoré sme splatili, a teraz splácame hypotéku na dom. Začať nie je vôbec ťažké. Stačí jednoduché delenie blokov na stravu, benzín, krúžky, výdavky súvisiace s bývaním, drogéria, bežná spotreba...

Dnes to už asi nemusí byť zápisník, dá sa to aj v počítači, v podstate na forme nezáleží...
Jasné, dnes sú aj modernejšie formy. Manžel to aj chvíľu robil v počítači, no pre nedostatok času to nerobil pravidelne. Ja to do zápisníka zapisujem poctivo každý mesiac, a tak mám prehľad o príjmoch a výdavkoch.